Jeżeli lubisz Gdańsk, to Kawa Gdańska choćby z sentymentu powinna znaleźć się w Twoim koszyku. A co jeżeli nie? To może smak tej kawy przekona Cię do odwiedzenia tej nadmorskiej miejscowości.
Skąd w ogóle w Gdańsku wzięła się kawa?
Trzysta lat temu krzewy kawowca w Gdańsku, nie były niczym zaskakującym. W XVIII wieku to miasto mogło się szczycić jedną z pierwszych w kraju eksperymentalnych plantacji kawy. Następnie ją wypalano i sprzedawano w kawiarniach w Gdańsku. Założycielem tej egzotycznej plantacji był sławny botanik Jakub Teodor Klein. Stworzył on na Długich Ogrodach – ogród botaniczny i szklarnie.
Jaki smak ma Kawa Gdańska?
Taki jak całe to miasto. To znaczy niezapomniany i szlachetny. Tak naprawdę nasza Kawa Gdańska pochodzi z Brazylii, a dokładniej z regionu Cerrado, Varjao de Minas, który jest bardzo ekologiczną i chronioną częścią tego kraju. W składzie Kawy Gdańskiej znajduje się 100% Arabiki. Kawa Gdańska to odmiana Yellow Bourbon, która ma wyjątkowo złożony i bogaty smak. Możesz w niej wyczuć następujące nuty smakowe: Czekolada + Karmel + Miód + Trzcina cukrowa + Czerwone owoce. Musisz przyznać, że trudno jest się oprzeć tak ciekawemu i jednocześnie apetycznemu połączeniu smaków. Kawa Gdańska jest delikatna w smaku, ponieważ charakteryzuje się niską kwasowością. Nie traci przy tym na intensywności. Dlatego jest dobrym wyborem o poranku. Dodaje energii, wspaniale pachnie i smakuje. Nie zastanawiaj się już dłużej. Określ gramaturę, sposób mielenia i z niecierpliwością czekaj, aż Ci ją dostarczymy.
Brazylia, która kojarzy się z kolorowymi festiwalami, upałami i życzliwymi ludźmi, zapewnia także wspaniałą kawę speciality o łagodnym smaku i pozbawioną kwasowości. Koniecznie jej spróbuj, jeśli smaki karmelu, orzecha i czekolady są bliskie twojemu sercu. Dzięki sprzyjającemu mikroklimatowi, kawa zbierana w Brazylii stanowi 1/3 wszystkich zbiorów kawy na świecie! Ziarna, które rosną w Cerrado, odznaczają się niezwykle wysoką jakością i występują w dużych ilościach. A to wszystko dzięki stosunkowo płaskiemu ukształtowaniu terenu, które sprawia, że owoce kawowców często można zbierać ręcznie, jednocześnie zapewniając stałą wysoką jakość zbiorów. Nie masz młynka? Żaden problem, zajmiemy się tym. Wybierz z listy rozwijanej grubość mielenia, a my zmielimy ją dla Ciebie.
Zastanawiałeś się kiedyś, co wpływa na smak i aromat kawysprawiając, że jeden łyk może przenieść Cię do tropikalnego sadu, a inny przypomina czekoladowe brownie? Odpowiedź tkwi w profilach smakowych kawy – mapie aromatów i doznań, która sprawia, że każda filiżanka to podróż przez świat.
"Wypracowujemy swój własny styl, zależy nam na podkreślaniu lokalności" - mówi Dawid Banaczek, założyciel Gdańskiej Palarni Kawy. Czy wypalanie kawy jest trudne? Na czym polega praca roastera? Co inspiruje właścicieli przy tworzeniu nowych produktów? Poznajcie kulisy ich pracy.
Kawy, z których segmentów są najlepsze, a po które lepiej nie sięgać? Wystarczy zapoznać się z opisem każdego rodzaju, by świadomie podjąć tę decyzję. Ale najpierw przyjrzyjmy się pokrótce temu, w jaki sposób różnicowane są ziarna kawy na poszczególne segmenty.
Wypalanie kawy to sztuka, trochę jak malowanie obrazu - mówią właściciele Gdańskiej Palarni Kawy. Skąd wziął się pomysł na założenie firmy? Jak dzielą się obowiązkami? Poznajcie pasję Anny i Dawida Banaczków.
Wyobraź sobie, że kawa, którą pijesz każdego ranka, przeszła kilkuletnią drogę, zanim trafiła do Twojego kubka. Że najpierw krzewy kawowców rosły przez kilka lat wyglądając jak jaśmin, a gdy już zakwitły, w każdym z owoców znajdowały się tylko dwa małe ziarenka.