3 powody, dla których świeżo palona kawa jest najlepszym wyborem!
Poranek idealny? Cisza, spokój, dzień powoli budzący się do życia za oknem i ona – zmysłowa, świeżo palona, idealna mała czarna. Jednak by kawa nie zawiodła naszych oczekiwań, powinna spełnić jedno ważne kryterium. Musi być świeżo palona.
Palenie kawy stało się powszechne i przeniosło się do wielkich koncernów dopiero w XIX wieku. Od tego czasu miłośnicy czarnego naparu mogą łatwiej i szybciej cieszyć się swoją ulubioną kawą. Ale dlaczego tak ważne jest, by przyrządzać kawę ze świeżo palonych ziaren?
1. Niepowtarzalny smak i zapach świeżo palonej kawy
Palenie ziaren to proces przebiegający w odpowiedniej temperaturze i w kontrolowanych warunkach. Polega na wydobywaniu z kawy intensywnego smaku, przyjemnych czekoladowo-orzechowych aromatów i pozbawiania nadmiernej kwasowości. Ziarnom kawowców sprzyja jak najczystsze powietrze i bujna roślinność, dzięki czemu zyskują większą wyrazistość aromatów, jak na przykład w klasycznej Brazil Cerrado.
Po czym rozpoznasz świeżo palone ziarna? Po tym, że się nie kruszą, nie tracą swojego potencjału i bogactwa smaku. Palenie ziaren pomaga uwolnić z ziaren olejki eteryczne, co z kolei wydobywa całe dobrodziejstwo ich nut smakowych i aromatów. Nieobrobione ziarna kawy cechują się kilkunastoma związkami aromatycznymi, natomiast w kawie świeżo palonej zostaje uwolnionych nawet do tysiąca różnych aromatów!
2. Świeża kawa = wysokojakościowa kawa
Kawa sprzedawana przez największe koncerny często czeka na trafienie do naszych domów aż kilkanaście miesięcy. A najlepsze, najbogatsze smaki wyczujemy maksymalnie do 3 miesięcy po wypaleniu ziaren! Surowe zielone ziarna kawy mogą leżakować nawet przez kilka miesięcy bez utraty swoich walorów smaku i aromatu, jednak w kawie, która została wypalona, zachodzi proces utleniania, co sprawia, że zaczyna się starzeć. Starzenie się to nic strasznego? W przypadku kawy nie do końca, bo taka kawa powoli traci swoje wyjątkowe właściwości.
Profesjonalne wypalanie kawy pomaga w pełni wykształcić się ziarnom. Tak wydobyte aromaty oraz smaki są jedyne i niepowtarzalne. Ziarna palone w mniejszych, bardziej elitarnych palarniach, otrzymują niezbędny czas do prawidłowego wykształcenia się ich atrybutów, w odróżnieniu od palarni przemysłowych. Dlatego by otrzymać wysoką jakość, oprócz świeżości palenia sprawdź koniecznie miejsce palenia kawy.
3. Unikalne doświadczenie dla zmysłów
Kawa świeżo palona ma odpowiedni poziom kwasowości, sprawiający, że napar nie jest mdły. Najlepsze kawy nie są jednak kwaśne, a stanowią harmonijne wyważenie słodyczy z gorzkością oraz delikatnym posmakiem cytrusów. Zapewniają również intensywność i pełną konsystencję, która zostawia nasze kubki smakowe z delikatnym poczuciem lepkości. Kawa, która jest świeżo palona, cechuje się doskonałym zrównoważeniem wszystkich tych cech. Ziarna wypalone kilka miesięcy wcześniej, nie zachwycą nas tak jak wyjątkowa świeżo palona kawa.
Poziom palenia ziaren wpływa na odczucia związane z kosztowaniem kawy. Kawa jasno palona cechuje się delikatnym, cynamonowym kolorem, a jej smak orzeźwia, jest subtelnie kwaskowaty, jednak wyczujemy w niej mniej aromatów niż w kawach palonych ciemniej. Kawa średnio palona to ziarna w kolorze jasnego brązu, zrównoważona pomiędzy goryczką a kwaskowatością, z wyczuwalnymi aromatami kwiatowymi. Natomiast ciemno palona to mocno brązowe wpadające w czerń ziarna z oleistą powierzchnią, bez wyczuwalnych nut cytrusowych.