Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Międzynarodowy Dzień Kawy

2022-09-20
Międzynarodowy Dzień Kawy

Dzień Kawy –  skąd się wziął i jak go świętować?

29 września. To właśnie wtedy świętujemy polski Dzień Kawy. Tę datę powinieneś znać, jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez mocnej kawy. To właśnie ona jest nie tylko motywatorem do działania, ale również okazją do spotkań, rozmów, czy chwili dla siebie. W naszym kraju Dzień Kawy jest obchodzony dopiero od 2 lat, więc mogłeś o nim nie słyszeć. Natomiast Międzynarodowy Dzień Kawy to święto obecne w kalendarzu już od 2014 roku. W tym roku wypada 1 października, w sobotę. Przybliżymy Ci jak wygląda Dzień Kawy na świecie i podsuniemy kilka sprawdzonych pomysłów na jego celebrowanie.

Skąd wziął się Międzynarodowy Dzień Kawy?

Kawa jest naparem cenionym w bardzo wielu państwach na świecie. Dlatego pomysł, aby poświęcić jej jedno ze świąt nie jest niczym nowym. W Etiopii taki dzień jest w kalendarzu już w 2010 roku. W Stanach Zjednoczonych od 2005 roku. Jednak nie było jednego wspólnego święta dla wszystkich kawoszy. Zmieniło się to w 2014 roku. Wtedy ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kawy (International Coffee Day). Powstał on z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Kawy. Po raz pierwszy świętowano go w Mediolanie w czasie wystawy Expo 2015. Wydarzeniu królowała idea Fair Trade, czyli Sprawiedliwego Handlu. Skoncentrowano się na pomaganiu drobnym wytwórcom i na zmniejszeniu problemu ubóstwa w krajach uprawiających kawę. Zasada Fair Trade mówi o tym, że człowiek jest ważniejszy niż pieniądze. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kawy był poświęcony problemom osób uprawiających kawę. Najważniejsze z nich to złe warunki pracy, oraz bardzo niskie wynagrodzenie za nią. Wraz z upływem czasu trochę się to zmieniło na korzyść.

Czym jest Międzynarodowa Organizacja Kawy?

Międzynarodowa Organizacja Kawy (ICO) zrzesza państwa eksportujące i importujące kawę. Istnieje od 1963 roku. Jej celem było ułatwienie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu kawą. Państwa członkowskie obejmują 98% światowej produkcji kawy i 83% globalnej konsumpcji. Międzynarodowa Organizacja Kawy pomaga w zmniejszaniu biedy w szybko rozwijających się krajach, w szczególności w Ameryce Południowej. Równie ważne dla tej organizacji jest wspieranie miejscowych plantatorów. Dzięki temu, nawet małe plantacje mogą mieć większe korzyści z uprawiania kawy.

Jak Dzień Kawy obchodzony jest w Polsce?

Niezależnie od kraju, tym, co najważniejsze jest…picie kawy. Nie brakuje też promocji z specjalnych ofert sklepów z tej okazji. Warto wybrać się również na warsztaty parzenia kawy, czy pokazy prawdziwych baristów. To doskonały moment, aby na przykład kupić sobie ekspres do kawy, spróbować jakiejś nowej mieszanki ziaren. W Gdańskiej Palarni Kawy oferujemy na przykład Zestaw pod espresso 3 x 250. Znajdziesz w nim następujące rodzaje kaw:       
Brazil Cerrado – idealna brazylijska kawa do przygotowywania intensywnego espresso;       
Black Strong – ma perfekcyjne proporcje: Arabica 70%, Robusta 30%;       
Ethiopia Yirgacheffe Espresso – prawdziwa afrykańska kawa.

Mając do wyboru tak wiele kaw, Dzień Kawy, możesz świętować codziennie. Zapraszamy na zakupy do Gdańskiej Palarni Kawy!  

Polecane

Gdańska Palarnia Kawy Dawid Banaczek | ul. Szkolna 33, 83-047 Pomlewo | woj. pomorskie
tel.: 508505888 | email: kontakt@gdanskapalarniakawy.pl | NIP: 5911434585 | REGON: 220339060

pixel